open data
 
 

Vesmír verejných výdavkov

Pri rozhodovaní o výdavkoch štátu hovoria politici o stovkách milónov či miliardách eur. Len málokto z nás má to štastie, že s takýmito sumami má osobnú skúsenosť. Miliardy si ťažko vieme predstaviť, v miliardách nevieme myslieť. Strácame tak prehľad o tom, čo nás koľko stojí.

Vesmír verejných výdavkov je grafickým znázornením všetkých verejných výdavkov financovaných z daní a odvodov. Umožňuje pochopenie vzťahov medzi jednotlivými zložkami verejnej správy. Je vhodnou pomôckou pri vysvetľovaní základných finančných tokov medzi občanom a štátom ako aj medzi jednotlivými štátnymi inštitúciami.
Pomer výdavkov je zachovaný vo veľkosti obsahu jednotlivých kruhov. Vďaka tomu možno jednoducho porovnať proporcie jednotlivých oblastí, na ktoré sa politici rozhodli použiť naše peniaze. Ak sa Vám toto rozdelenie nepáči, dajte im to vedieť.

Ministerstvo školstva vydalo dňa 20.12.2006 súhlas s používaním plagátu ako učebnej pomôcky pre študentov gymnázií, prípadne stredných odborných škôl pri vyučovaní ekonomickej problematiky v predmete náuka o spoločnosti.

 Plagát s Vesmírom verejných výdavkov na kvalitnom kriedovom papieri vo veľkosti B2 si môžete zakúpiť tu. Samozrejme, existuje možnosť osobného odberu.Aktuálny Vesmír verejných výdavkov na rok 2015 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov na rok 2014 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov na rok 2013 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov na rok 2012 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov na rok 2011 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov na rok 2010 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov na rok 2009 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov za rok 2008 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov za rok 2007 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov za rok 2006 si môžete stiahnuť tu alebo tu

Vesmír verejných výdavkov 2015 Vám prináša:
 

Číslo dňa

Drahý kilometer

Štátna osobná železničná doprava bola v roku 2013 z daní podporená sumou 366 mil. eur.

Ak by bol súčasný objem prepravy plne hradený z cestovného, lístky by boli štvornásobne drahšie (bez započítania straty ŽSSK). Každý jeden Slovák zaplatil v roku 2012 železniciam priemerne 67 Eur bez ohľadu na to, či niekedy do vlaku nastúpi alebo nie. Každý kilometer vo vlaku teda okrem cestovného stojí na daniach 15 centov. Pre ilustráciu, náklady na benzín v osobnom aute s jedným cestujúcim pri spotrebe 7l/100km a priemernej cene benzínu v roku 2013 1,5 eur/l sú približne 10 centov na kilometer.

Archív